Σάββας Πουρσαϊτίδης
Χρύσης Μιχαήλ  (45')
Aílton José Almeida
Esteban Solari  (75')

Το ΑΠΟΕΛ αντίδρασε όπως αρμόζει σε μια μεγάλη ομάδα επιστρέφοντας απόψε στις επιτυχίες μετά τις δύο απανωτές ήττες. Ο σημερινός αγώνας ήταν μίας επιλογής. Η Πέγεια δεν ήταν καθόλου εύκολος αντίπαλος και για να διασπάσουμε την πολυπρόσωπη αμυντική της γραμμή χρειαζόταν καλή κυκλοφορία της μπάλας, δημιουργικότητα και βοήθειες από τα άκρα. Οι ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ είχαν και υπομονή και καθαρό μυαλό και ιδιαίτερη ευστοχία. Τελικά φτάσαμε σε μια άλλη εντυπωσιακή νίκη διατηρώντας ευνοϊκά τα βαθμολογικά δεδομένα. Όσο πλησιάζουμε στο τέλος τα λάθη δεν επιτρέπονται. Υπάρχει ένα μικρό προβάδισμα, δεν ασχολούμαστε όμως με τους άλλους. Το πιο σημαντικό είναι να κερδίζει ο ΑΠΟΕΛ. Έχοντας ως μοναδικό και απόλυτο στόχο την νίκη και τους τρείς βαθμούς, η ομάδα μας μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι διεκδικώντας ουσία και αποτέλεσμα από το πρώτο λεπτό. Το σκορ άνοιξε ο Αλμεϊδα στο 18ο λεπτό. Ήταν με εξαιρετική επινόηση του Μαντούκα και καταπληκτικό τελείωμα της φάσης από τον Αϊλτον Αλμεϊδα. Τα γκολ διπλασίασαν ο Μαρσίνιο στο 23ο λεπτό. 6 λεπτά αργότερα ο Γκουστάβο Μαντούκα ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-0. Στο 32ο λεπτό ο Μαντούκα και πάλι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 4-0. Η Πέγεια μείωσε με 4-1 στο 41ο λεπτό με γκολ του Παύλου.

Στην επανάληψη όπως ήταν φυσιολογικό έπεσε κάπως ο ρυθμός του αγώνα. Πετυχαίνοντας το πρώτο του χατ τρίκ στο φετινό πρωτάθλημα με εύστοχο κτύπημα πέναλτι στο 70ο λεπτό και πάλι ο Μαντούκα έγραψε το 5-1. Η Πέγεια μείωσε στο 83’ σε 5-2 με τον Άνι. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 90ο λεπτό ο Γκριντσάροφ με κεφαλιά μετά από σέντρα του Σολάρι.

ΑΠΟΕΛ: Κίσσας, Πουρσαϊτίδης, Μποαβεντούρα (45' Μιχαήλ), Κόντης, Γκριντσάροφ, Μοραίς, Πίντο, Χαραλαμπίδης (35' Σολωμού), Μαντούκα (75'Σολάρι), Μαρσίνιο, Αίλτον.

ΑΠΟΠ/ΚΙΝΥΡΑΣ: Ζέσεβιτς, Ντικουμάνα, Μπερβίλ (51'Λιρί), Ντε Κάστρο, Ταλ, Λόπες, Γιούστε (46'Καρμπόνι), Λούκμαν, Ανιουέτα, Σουόνμι (74'Άνι), Παύλου.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Χαραλαμπίδης, Κίσσας - Ντικουμάνα, Μπερβίλ.