Σάββας Πουρσαϊτίδης
Aílton José Almeida  (90')
Esteban Solari  (83')
Ivan Tričkovski  (89')

Συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα έδωσε απόψε η ομάδα μας. Κερδίσαμε καθαρά και δίκαια τον Απόλλωνα. Ήταν μια σημαντική νίκη απ’ όλες τις απόψεις. Στο  πρώτο ημίχρονο η απόδοση του Αποελ ήταν εξαιρετική. Είχαμε καθολική υπεροχή. Είμαστε πιεστικοί και συγκεντρωμένοι.

Στην επανάληψη δεν ήταν ο ίδιος ο ρυθμός. Ωστόσο δεν κινδυνέψαμε ουσιαστικά. Δεν θέλαμε να έχουμε απώλειες  και αυτό που κρατάμε είναι την ουσία και τους 3 βαθμούς που είναι σημαντικοί ενόψει της εξίσου δύσκολης συνέχειας. Το Αποελ προηγήθηκε στο σκορ στο 9’ λεπτό με εξαιρετικό γκολ του Μαντούκα. Ο Απόλλωνας έφερε το παιχνίδι  στα ίσα στο 14ο λεπτό με γκολ του Μπανγκούρα .Στο 22ο λεπτό με κεφάλι ο Γκριτσάροφ έγραψε το τελικό 2-1.

Η στοχοπροσήλωση της ομάδας είναι ήδη στο επόμενο δύσκολο ντέρμπι με την ΑΕΚ το ερχόμενο Σάββατο.

ΑΠΟΕΛ: Χιώτης, Σολωμού, Πουρσαϊτίδης, Γκριντσάροφ, Κόντης, Μοράις, Πίντο, Μαρσίνιο (83'Σολάρι), Μαντούκα, Τρισκόσκι (89'Χαραλαμπίδης), Αΐλτον (90'Μπρούερς).

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Σβαλόφσκι, Λόπες, Μόρις, Κατσαβάκης, Μερκής, Κιντέρος, Ντομίνγκεζ (82'Ογκμπούκε),Μπαγκούρα, Νούνιες (19’Γκονζάλες), Ατόρνο, Μιρντάκοβιτς (82' Σεμέδο).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκριντσάροφ (4η), Σολωμού- Μπαγκούρα, Μερκής, Γκονζάλες.