Μαρίνος Σατσιάς  (63')
Aílton José Almeida  (68')
Esteban Solari  (68')
Ivan Tričkovski

Με πάθος, δύναμη και τσαμπουκά το ΑΠΟΕΛ συνέτριψε απόψε την Πάφο με 5-1. Η εντυπωσιακή νίκη της ομάδα μας συνοδεύτηκε και με αρκετά καλή απόδοση. Ήμασταν συγκεντρωμένοι από την αρχή του παιχνιδιού, σεβαστήκαμε τον αντίπαλο και πάνω απ’όλα σεβαστήκαμε τον εαυτό μας. Είχαμε αρκετή διάθεση και μεγάλη αυτοπεποίθηση από το πρώτο λεπτό. Δεν ήταν εύκολο παιχνίδι, ευτυχήσαμε όμως να προηγηθούμε νωρίς με εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Μαντούκα. Στο 27ο  λεπτό η Πάφος έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Ήταν ιδιαίτερα σημαντικό το ότι στην αμέσως επόμενη επίθεση η ομάδα μας πήρε και πάλι προβάδισμα στο σκορ με αυτογκόλ του Ντέκι στο 29ο λεπτό. Ήταν επιτακτική η επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα γιατί δεν είμαστε συνηθισμένοι στις ήττες. Από την αρχή μέχρι το τέλος ήταν μια καθαρή και σίγουρη νίκη. Στα πολλά θετικά της αποψινής εμφάνισης ήταν και η πολυφωνία και ο πλουραλισμός στο σκοράρισμα. Το 3ο γκολ της ομάδα μας πέτυχε ο Εστεμπάν Σολάρι στο 36ο  λεπτό. Ολοκληρώσαμε το ημίχρονο με 4-1. Προηγήθηκε άψογη πάσα του Γκριντσάροφ στο κενό χώρο και την φάση τελείωσε ο Μαρσίνιο στο 40ο λεπτό.

Στην επανάληψη ήταν ένα παιχνίδι κατοχής και διαχειριστήκαμε το σκορ. Ο θρίαμβος ολοκληρώθηκε στο 92ο λεπτό με τον Ιβαν Τρισκοφσκι μετά από εξαιρετική πάσα του Αίλτον Αλμέιδα. Τεράστιας σημασίας ήταν και η μαζική παρουσία του κόσμου. Ο παλμός της κερκίδας αποτελεί επιπρόσθετο κίνητρο για όλους μας και παίζει βεβαίως καταλυτικό ρόλο στην εξέλιξη ενός αγώνα.

ΑΠΟΕΛ: Χιώτης, Σολωμού, Μπρούερς, Γκριντσάροφ, Ηλία, Μοράις (79’Κόντης), Μαρσίνιο (63’Σατσιάς), Χαραλαμπίδης, Μαντούκα, Τρισκόσκι, Σολάρι (68’Άιλτον).

ΑΕΠ: Παβλόφς, Σαμψών, Σανταμαρία (74’Γιοβάνοβιτς), Άντο, Ντέκι, Ευθυμίου (46’Τιάγκο), Σιέλης (46’Μάρκες), Μπούις, Γκρούιτς, Σολάρι, Ιβανόφ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ηλία - Ευθυμίου (4η), Γκρούιτς (4η).

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Ντέκι