Σάββας Πουρσαϊτίδης
Aílton José Almeida  (56')
Esteban Solari
Ivan Tričkovski  (56')

Πιο άνετα απ’ότι αναμενόταν η ομάδα μας κέρδισε απόψε στο τοπικό ντέρμπι της Λευκωσίας τον Ολυμπιακό με 4-1. Οι ποδοσφαιριστές μας μπήκαν σοβαρά και αποφασιστικά στον αγωνιστικό χώρο αιφνιδιάζοντας τον Ολυμπιακό. Καταφέραμε να προηγηθούμε με 3-0, ένα σκορ που έδωσε ισχυρό προβάδισμα στην ομάδα μας για την νίκη. Στην επανάληψη έγινε απλά διαχείριση του σκορ και της υπεροχής. Ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε καθαρά και δίκαια. Αυτό που απασχολεί όλους στην ομάδα είναι ο επόμενος αντίπαλος και η δύσκολη έξοδος με την ΑΕΛ στο τσίρειο στάδιο. Αξίζει να σημειωθεί ότι είναι η 8η συνεχόμενη μας νίκη. Απόψε ο Σολάρι πέτυχε μάλιστα το πρώτο του χατ τρικ στο φετινό πρωτάθλημα. Στο γήπεδο υπήρχαν 10000 αποελίστες που με την εντυπωσιακή τους παρουσία βοήθησαν τους ποδοσφαιριστές μας να ξεπεράσουν ένα ακόμη δύσκολο εμπόδιο. Το σκορ άνοιξε στο 23ο λεπτό ο Σολάρι κάνοντας το 1-0. Στο 30’ ο Σολάρι και πάλι διπλασιάζει τα γκολ. 2 λεπτά αργότερα κάνει το χατ-τρικ. Στο 47’, ο Ολυμπιακός μειώνει με τον Ribeiro σε 3-1. Την νίκη σφράγισε ο Γκριτσάροφ στο 78ο λεπτό με κεφαλιά.

ΑΠΟΕΛ: Χιώτης, Πουρσαϊτίδης, Μποαβεντούρα, Γκριτσάροφ, Κόντης, Μοράις, Πίντο, Χαραλαμπίδης, Άιλτον (56’Τρισκόσκι), Σολάρι, Μαντούκα.

Ολυμπιακός: Σέτκους, Ριμπέϊρο, Νικολάου, Παναγιώτου (46’Ντε Αμπρέου), Τσίντι, Ντουάρτε, Μέρσιο, Καγιάδο (65' Κενμόκνε), Κάρλος Αντρέ, Σόουζα, Ζοάο Πάολο

Κίτρινες Κάρτες: Κόντης, Άιλτον-  Ντουάρτε (4η), Ριμπέιρο, Μέρσιο.