Σάββας Πουρσαϊτίδης
Aílton José Almeida  (85')
Esteban Solari  (60')
Ivan Tričkovski  (40')

Μπροστά σε 12000 αποελίστες η ομάδα μας πέτυχε απόψε την 3η συνεχόμενη της νίκη σε ντέρμπι. Στο ντέρμπι κορυφή της 7η αγωνιστικής έστω και δύσκολα κερδίσαμε δίκαια την ΑΕΚ με 1-0. Το ΑΠΟΕΛ είχε την υπεροχή τόσο στο πρώτο ημίχρονο όσο και στην επανάληψη. Χάθηκαν αρκετές κλασσικές ευκαιρίες και τελικά οι προσπάθειές μας καρποφόρησαν στο 76ο λεπτό. Το πολύτιμο γκολ πέτυχε ο Ιβαν Τρισκόφσκι. Η αγωνιστική πειθαρχία, η υπομονή και η τακτική μας έδωσαν τους 3 βαθμούς. Ήταν μία σημαντική νίκη ενόψει της δύσκολης συνέχειας. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον κόσμο της ομάδας που ήταν για ακόμη μια φορά εξαιρετικός και μας έσπρωξε σε μία ακόμη επιτυχία.

ΑΠΟΕΛ: Χιώτης, Πουρσαϊτίδης, Κόντης, Γκριντσάροφ, Μποαβεντούρα, Μοράις, Πίντο, Μαρσίνιο (40’ Τρισκόφσκι), Χαραλαμπίδης (60’ Σολάρι), Μαντούκα, Αϊλτον (85’ Σολωμού).

ΑΕΚ: Νέγκρι, Θεοφίλου (80’ Ιωάννου), Σιένκελ, Χόφλαντ, Λίνσεν (75’ Κόντε), Φαν Ντάικ, Μαργκάσα, Γκόμεζ, Παουλίστα (64’ Πρίσο), Κίνγκσλεϊ, Όπερ.

Κίτρινες Κάρτες: Μποαβεντούρα / Θεοφίλου, Όπερ, Σιένκελ, Πρίσο.