FK Baumit Jablonec 1-3 ΑΠΟΕΛ
Πάβλικ (33’)
Gomes (25'), Χαραλαμπίδης (28'), Solari (38')

Νίκη και πρόκριση στα Playoff  του Europa League.

Μετά από εξαιρετική εμφάνιση το ΑΠΟΕΛ κέρδισε απόψε πανάξια μέσα στο Chance Arena την FK Jablonec στο πλαίσιο του 3ου προκριματικού γύρου για το Europa League. Το σκορ για την ομάδα μας άνοιξε στο 25ο λεπτό ο Πάολο Ζόρζ μετά από κτύπημα φάουλ του Χαραλαμπίδη. 3 λεπτά αργότερα ο Χαραλαμπίδης διπλασίασε τα γκολ της ομάδα μας μετά από εκπληκτική πάσα του Μαρσίνιο. Στο 33 ο Πάβλικ μείωσε σε 1-2 για τους Τσέχους.

Τον εκτός έδρας θρίαμβο για την ομάδα μας μέσα στην Τσεχία ολοκλήρωσε στο 38ο λεπτό ο Εστεμπάν Σολάρι. Μετά την νέα εκτός έδρας επιτυχία η ομάδα μας θα συμμετέχει στην αυριανή κλήρωση για τα playoff των ομίλων του Europa League. Αξίζει να σημειωθεί ότι είναι η τέταρτη συνεχόμενη ευρωπαϊκή νίκη της ομάδας μας, με τον εκπληκτικό συντελεστή 10-2.

ΓΙΑΜΠΛΟΝΕΤΣ: Σπιτ, Ζαμπόνικ, Πέκχαρτ, Ελίας (46' Πιτάκ), Λούτσκα (46' Βόχαλικ), Κόβαρικ, Κράτσιτς, Λαφάτα (81' Χάουρντιτς) Πάβλικ, Ντρσεκ.

ΑΠΟΕΛ: Χιώτης, Σολωμού, Ζόρζ, Γκριντσάροφ, Μποαβεντούρα, Μπρούερς, Πίντο, Χαραλαμπίδης, Μαντούκα (83' Μιχαήλ), Μαρσίνιο (61' Αϊλτον), Σολάρι (88' Κόντης).

Κίτρινες: Σπιτ - Χιώτης, Μπρούερς.