ΑΠΟΕΛ 3-2 ΑΠΟΛΛΩΝ
Αβραάμ (62’), Αβραάμ (76’)

Πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε σήμερα η ομάδα μας έναντι του Απόλλωνα με 3-2 κλείνοντας έτσι την αυλαία του φετινού παγκυπρίου πρωταθλήματος. Μία νίκη η οποία σε συνδυασμό με την ήττα της Ανόρθωσης μας κατατάσσει στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η ομάδα μας μπήκε στο γήπεδο με ξεκάθαρες προθέσεις, επέβαλε τον ρυθμό της και έλεγχε το παιχνίδι σε όλη σχεδόν την διάρκεια του αγώνα με μοναδικό στόχο τη νίκη και τους 3 πολύτιμους βαθμούς. Πρώτη άνοιξε το σκορ η ομάδα μας όταν στο 11ο λεπτό σε ανατροπή του Σατσιά ο Χαραλαμπίδης με εκτέλεση πέναλτι πέτυχε το 1-0. Το παιχνίδι συνεχίστηκε με την ομάδα μας να πιέζει περισσότερο και να φλερτάρει το 2ο γκολ στο 39 με τον Ζεβλάκοφ ο οποίος με εντυπωσιακή κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Απόλλωνα.

Στην επανάληψη η ομάδα μας αδράνησε για λίγα λεπτά με αποτέλεσμα να απειληθεί η εστία του Χιώτη ο οποίος απέκρουσε δύσκολα. Η ομάδα αντέδρασε και τρία λεπτά αργότερα ο Κοσόφκσι ξεγέλασε την άμυνα του Απόλλωνα και με σουτ βρίσκει τον Παουλίστα ο οποίος με δυνατή κεφαλιά έκανε το 2-0. Μετά την εξέλιξη αυτή και οι δύο ομάδες ανέβασαν ρυθμούς και να πιέζουν. Έτσι στο 62’ ο Απόλλωνας μειώνει σε 2-1. Το παιχνίδι συνεχίζεται στους ίδιους ρυθμούς και αυτή την φορά ο Χαραλαμπίδης με ψηλοκρεμαστό σουτ έγραψε το 3-1. Μετά την εξέλιξη αυτή η ομάδα μας χαλάρωσε και έπαιξε πιο άνετα, με την ομάδα του Απόλλωνα να προσπαθεί απεγνωσμένα το γκολ. Αυτό ήρθε στο 76’ όπου μείωσε σε 3-2. Η ομάδα μας συγκεντρώθηκε στον σκοπό της και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι την λήξη του αγώνα παίρνοντας έτσι την νίκη και τους 3 πολύτιμους βαθμούς.

ΑΠΟΕΛ: Χιώτης, Ηλία, Κουτσόπουλος, Μπρούερς, Κόντης, Σατσιάς (87'Γκριντσάροφ), Μοραίς, Κοσόφσκι,  Χαραλαμπίδης, Παουλίστα, Ζεβλάκοφ (70'Σολωμού).

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Πέλατζ, Σάλες, Νεβά, Λόπες, Σεγκάρες, Αβραάμ, Μπαγκούρα, Οσενί (35’Κιντέρος), Λάι, Σανγκόι, Σταύρου (46’Νούνιες).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ηλία, Μπρούερς - Οσενί.