ΑΡΗΣ ΛΕΜΕΣΟΥ 0-2 ΑΠΟΕΛ

Μεγάλη νίκη πρόκριση πέτυχε απόψε η ομάδα μας έναντι του Άρη με 2-0, αφού με την νίκη αυτή θα πάει για 30η φορά στον τελικό Κυπέλλου Κύπρου με μοναδικό σκοπό την κατάκτηση του 20ου κυπέλλου στην ιστορία της. Στα αγωνιστικά η ομάδα μας ξεκίνησε το παιχνίδι χαλαρά. Στην συνέχεια και μετά από τις πιέσεις που δέκτηκε ανέβασε ρυθμούς και με οργανωμένες επιθέσεις κατάφερε να σπάσει την άμυνα του Αρη και στο 41ο λεπτό ο Χαραλαμπίδης με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα κάνοντας το 0-1. Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την ομάδα μας να έχει το προβάδισμα.

Στην επανάληψη η ομάδα έπαιξε πιο ψύχραιμα και είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού.  Έτσι στο 76’ ο Κοσόφσκι με δυνατό σουτ πετυχαίνει το 0-2, σκορ το οποίο πιο ψύχραιμα πλέον έπαιξε χαλαρά και διατήρησε το αποτέλεσμα μέχρι και την λήξη του αγώνα χαρίζοντας στην ομάδα μας την πολυπόθητη νίκη.

Άρης: Εντζεμά, Ιωάννου (72' Στογιάνοβιτς), Φιλίππου, Βασίλεφ, Εμπερλε, Βουρεξάκης, Θεοφάνους (46' Ντούκιτς), Μάρκου, Φερέϊρα, Σάλομον (66' Κουνενάκης), Μίχαλτσια.

ΑΠΟΕΛ: Χιώτης, Μοράις, Χατζί, Γκριντσάροφ, Μπρούερς, Μιχαήλ, Κόντης, Χαραλαμπίδης (90' Ηλία), Κοσόφσκι (85' Σολομού), Πίντο, Ζεβλάκοφ (80' Αλεξάντρου).

Κίτρινες Κάρτες: Έμπερλε, Χαραλαμπίδης.