ΑΠΟΕΛ 1-0 ΑΝΟΡΘΩΣΗ

Μεγάλη και δίκαιη νίκη πέτυχε σήμερα το απόγευμα η ομάδα μας απέναντι στην Ανόρθωση με 1-0, στα πλαίσια της 4η αγωνιστικής του πρωταθλήματος.  Η ομάδα μας ξεκίνησε το παιχνίδι χαλαρά, σε αντίθεση με την Ανόρθωση που ξεκίνησε δυνατά  με αποτέλεσμα μέσα στα πρώτα 10 λεπτά η ομάδα μας να κινδυνέψει 2 φορές. Μετά όμως το πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα μας ανέβασε ρυθμούς και ανέτρεψε το σκηνικό. Το παιχνίδι κατέληξε μονόλογος για την ομάδα μας η οποία μάλιστα έχασε και αρκετές ευκαιρίες για γκολ.

Στην επανάληψη το παιχνίδι συνεχίστηκε από το ίδιο σημείο με την ομάδα μας να έχει τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, αλλά ταυτόχρονα και τις ίδιες άτυχες καταλήξεις στα σουτ των ποδοσφαιριστών μας.  Βλέποντας την εξέλιξη του παιχνιδιού ο Γιοβάνοβιτς, βάζει στο παιχνίδι τους Πίντο (65’) και Σολωμού (73’).  Πέντε λεπτά αργότερα σε μία οργανωμένη επίθεση από τους δυο, ο Σολωμού αξιοποίησε την μπαλιά του Πίντο και με δυνατό σουτ σκόραρε το 1-0. Το παιχνίδι συνεχίστηκε με την ομάδα μας να πιέζει και για 2ο γκολ, ο χρόνος όμως αναλώθηκε στις μπαλιές και στις αντεπιθέσεις διατηρώντας έτσι το σκορ στο 1-0 μέχρι την λήξη του αγώνα, αποτέλεσμα που δίνει στην ομάδα μας άλλους 3 πολύτιμους βαθμούς και κατ’ επέκταση πιο κοντά στους στόχους μας.

ΑΠΟΕΛ: Χιώτης, Πουρσαϊτίδης, Κουτσόπουλος, Μπρούερς, Γκριντσιάροφ, Μοράις, Μιχαήλ, Χαραλαμπίδης, Αλεξάνδρου (65’Πίντο), Παουλίστα (26’Παπαθανασίου), Κοσόφσκι (73’Σολωμού).

ΑΝΟΡΘΩΣΗ:  Νάγκι, Μάρτινς, Λεϊβακαμπέσι, Στυλιανού, Κατσαβάκης, Μαραγκός (75’Μπάκλει), Λαμπάν, Σεϊρού, Μιγκέλ (75’Οκκάς), Καφού, Μάντζιος (62’Ράμος).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μοράις, Μιχαήλ- Κατσαβάκης (7η).