ΕΘΝ. ΑΧΝΑΣ 0-4 ΑΠΟΕΛ
Pinto (17'), Gomes (90'), Mirosavljevic (90+7'), Mirosavljevic (114')

Μεγάλη νίκη πρόκριση πέτυχε σήμερα η ομάδα μας μέσα στο «Δασάκι» όπου κέρδισε με 4-0 τον Εθνικό παίρνοντας έτσι την πρόκριση για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου.  Η ομάδα μας η οποία ξεκίνησε με 2-0 αρνητικό από το πρώτο παιχνίδι είχε μια πάρα πολύ δύσκολη αποστολή. Μοναδικός στόχος η νίκη. Έτσι η ομάδα μας ξεκίνησε το παιχνίδι δυνατά και ξεκάθαρες προθέσεις. Στο 17ο λεπτό μετά από μπαλιά του Μιροσάβλιεβιτς, ο Πίντο πετυχαίνει το 1-0.  Στην συνέχεια η ομάδα παρόλο που πίεσε και έχασε αρκετές ευκαιρίες δεν κατάφερε να πετύχει ένα γκολ.

Στην επανάληψη η ομάδα μας συνέχισε με τους ίδιους ρυθμούς. Πίεσε και έχασε πάρα πολλές ευκαιρίες. Εκεί που όλοι πίστευαν ότι ο Εθνικός  θα ήταν η ομάδα που θα έπαιρνε το εισιτήριο,  ο Ζόρζε στα τελευταία λεπτά έδωσε την λύση με κεφαλιά και διαμόρφωσε το 2-0, στέλλοντας έτσι το παιχνίδι στην παράταση.

Στην παράταση η ομάδα μας τα έδωσε όλα. Με ανεβασμένη πλέον την ψυχολογία σ το 97’ και 114’, ο Μιροσάβλιεβιτς  τελείωσε το παιχνίδι, χαρίζοντας στην ομάδα μας το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Νουρεντινόφσκι, Τόρες, Κοτσώνης, Σιαήλης, Σίκοφ, Πογιατζής, Κάσιο, Πινσέλι(86’ Σίμοφ), Φιλανιώτης(89’ Ονησιφόρου), Πέτροβιτς, Αλέκου.

ΑΠΟΕΛ: Κίσσας, Πουρσαιτίδης, Χατζί, Ζόρζε, Κόντης, Σατσιάς(61’ Χαραλαμπίδης), Μοράις, Πίντο, Μπρέσκα(69’ Παουλίστα) , Ζεβλάκοφ(82’ Παπαθανασίου), Μιροσάβλιεβιτς.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σίκοφ, Πογιατζής, Νουρεντινόφσκι, Πέτροβιτς - Πουρσαιτίδης

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Κοτσώνης (2η κίτρινη)- Χατζί(2η κίτρινη)