ΑΠΟΕΛ 3-1 ΕΝΠ
Mirosavljevic (14'), Paulista (29'), Mirosavljevic (76')
Τόρναουτ (30')

Μεγάλη νίκη πέτυχε σήμερα η ομάδα μας έναντι της ΕΝΠ στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Η ομάδα μας με αυτή της νίκη και σε συνδυασμό με την ήττα της Ομόνοιας από τον Εθνικό, απολαμβάνει πλέον μόνη την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Οι παίκτες μας από την αρχή του παιχνιδιού μπήκαν στο γήπεδο με αξιώσεις, διεκδίκησαν την νίκη και είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού στην περισσότερη διάρκεια του αγώνα. Η ομάδα μας σημείωσε πρώτη γκολ στο 14ο λεπτό με τον Μιροσάβλιεβιτς και 15 λεπτά με τον Παουλίστα έκανε το 2-0. Η απάντηση από την ΕΝΠ ήρθε ένα λεπτό αργότερα από τον Τόρναουτ ο οποίος μείωσε το σκορ σε 2-1, αποτέλεσμα που παρέμεινε μέχρι την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι ρυθμοί του παιχνιδιού ανέβηκαν με τις δυο ομάδες να δημιουργούν αρκετές ευκαιρίες χωρίς ωστόσο κανένα ουσιαστικό αποτέλεσμα. Στο 76ο λεπτό ο Πίντο έστρωσε με το στήθος στο Μιροσάβλεβιτς και αυτός με την σειρά του έκανε το τελικό 3-1.

ΑΠΟΕΛ: Κίσσας, Πουρσαϊτίδης, Χατζί (57΄ Ηλία), Κόντης, Μπρούρσε, Μοράις, Μιχαήλ, Χαραλαμπίδης (73΄ Πίντο), Κοσόφσκι, Μιροσάβλιεβιτς, Παουλίστα.

ΕΝΠ: Μιλοζέσκι, Μέρτακκας, Σπύρου, Μιλένκοβιτς, Μαρκόσκι (20΄ Φαν Τόρναουτ), Φαρίας, Γκονζάλες (82΄ Πιερέττης), Ταρούμπα (55΄ Γούμενος), Ντε Γουλφ, Πίτερς, Τρικόσκι.

Κίτρινες Κάρτες: Πίντο - Μέρτακκας, Φαν Τόρναουτ (4η), Σπύρου (4η), Πίτερς.