ΑΠΟΕΛ 0-2 ΕΘΝ. ΑΧΝΑΣ

Κάσιο (31'), Πογιατζής(90')(Πεν)

Την ήττα γνώρισε απόψε η ομάδα μας στο πρώτο της παιχνίδι αυτή την χρονιά για το θεσμό του κυπέλλου. Η ομάδα μας μπήκε στο γήπεδο δυνατά και έλεγχε τον ρυθμό του παιχνιδιού, χάνοντας παράλληλα και αρκετές ευκαιρίες για να πετύχει το γκολ. Δυστυχώς όμως παρόλο που είχαμε την κατοχή και την υπεροχή, εντούτοις δεχτήκαμε το πρώτο γκολ στο 31ο λεπτό. Στην συνέχεια το παιχνίδι παρέμεινε στους ίδιους ρυθμούς.

Στην επανάληψη η ομάδα μας άσκησε ακόμη περισσότερη πίεση στους αντιπάλους, έχασε και άλλες ευκαιρίες χωρίς όμως οποιοδήποτε ουσιαστικό αποτέλεσμα. Λίγα λεπτά πριν το τέλος μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι σε φάουλ του Κίσσα, ο Εθνικός πέτυχε το τελικό 0-2.

ΑΠΟΕΛ: Κίσσας, Πουρσαϊτίδης (85’ Μπρέσκα), Ηλία, Γκριντσάροφ, Μπρούρσε, Σατσιάς (71’ Παπαθανασίου), Μιχαήλ, Πίντο, Κοσόφσκι, Χαραλαμπίδης (46’ Παουλίστα), Μιροσάβλιεβιτς.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ: Νουρεντινόσκι, Τόρες, Κοτσώνης, Σιαήλης, Σίκοφ, Κάσιο, Λαχάι, Πογιατζής, Φιλανιώτης (72’ Ηλία), Κεμπάντζε, Μπέλιτς (72’ Αλέκου).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπέλιτς, Κεμπάντζε, Πογιατζής.