Chelsea FC 2-2 ΑΠΟΕΛ
Εσιέν (19'), Ντρογκμπά (26')
Zewlakow (6'), Mirosavljevic (87')

Ισόπαλο 2-2 έληξε το αποψινό παιχνίδι της ομάδα μας απέναντι στην Chelsea, στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής του UEFA Champions League. Με αυτό το σκορ η ομάδα μας δυστυχώς μένει εκτός του UEFA Europa League η οποία παρόλο που στην βαθμολογία ισοβαθμεί με την Atletico, εντούτοις το ένα γκολ που δεχτήκαμε στον μεταξύ μας παιχνίδι στο ΓΣΠ ήταν αυτό που έκρινε την τελική κατάταξη.  Με το παιχνίδι αυτό ολοκληρώνεται η φετινή μας παρουσία στο Champions League, μία παρουσία που αποτελεί ίσως το πιο όμορφο ταξίδι της σύγχρονης ιστορίας του ΑΠΟΕΛ καθώς επίσης και μια από τις σημαντικότερες επιτυχίες στην ιστορία του Κυπριακού ποδοσφαίρου.

Η ομάδα μας σε καμία περίπτωση δεν αισθάνθηκε μειονεκτικά. Αντιθέτως κοίταξε στα μάτια την Chelsea των εκατομμυρίων και διεκδίκησε μια θέση στο όνειρο αφού από το 6ο μόλις λεπτό προηγήθηκε στο σκορ με γκολ του Ζεβλάκοφ. Στην συνέχεια η  Chelsea  μέσα σε 10 λεπτά κατάφερε να ισοφαρίσει και να ανατρέψει το σκορ σε 2-1. Οι παίκτες μας δεν το έβαλαν κάτω. Συνέχισαν και επιδίωξαν την ισοφάριση.

Στην επανάληψη η ομάδα μας συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς χάνοντας μάλιστα και μια πολύ καλή ευκαιρία με το δυνατό σουτ του Μοράις στο 51’. Στην συνέχεια η Chelsea πίεσε και στο 86ο λεπτό πετυχαίνει το 3-1, γκολ όμως που ορθά ακυρώνεται ως οφσάιντ. Η φάση αυτή βρίσκει την ομάδα μας να βγαίνει στην αντεπίθεση και 2 λεπτά αργότερα ο Μιροσάβλεβιτς εκμεταλλευόμενος την αδράνεια τον αμυντικών της Τσέλσι, έκλεψε την μπάλα και με όμορφο πλασέ ευστοχεί πετυχαίνοντας το 2-2! Ακολουθούν 5 δραματικά λεπτά στα οποία η ομάδα μας με λίγη τύχη θα μπορούσε να πετύχει την πρόκριση της στην επόμενη φάση του Europa League, χωρίς δυστυχώς στο τέλος να τα καταφέρει…

CHELSEA: Τερνμπουλ, Μπελέτι, Τέρι, Καρβάλιο, Τζο Κόουλ, Ζιρκόφ, Εσιέν (23’ Λάμπαρντ), Μικέλ, Μαλουντά, Ντρογκμπά, Κακουτά (73΄Μπορίνι)

AΠΟΕΛ: Χιώτης, Πουρσαιτίδης, Πάολο Ζόρζε, Χατζί (34’ Ηλία), Μπρούσερ, Μιχαήλ, Μοραίς, Χαραλαμπίδης, Κοσόφσκι (70’ Μιροσάβλεβιτς), Πίντο, Ζεβλάκοφ (82’ Μπρέσκα)

Κίτρινες: Ζιρκόφ -Πουρσαιτίδης