ΑΠΟΕΛ 1-1 Atletico Madrid FC
Σιμάο (62')

Ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής του UEFA Champions League έναντι στην Ατλέτικο Μαδρίτης. Σκορ το οποίο αδικεί κατά πολύ την ομάδα μας η οποία ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο το παιχνίδι, αφού μόλις στο 5΄ ο Μιροσάβλιεβιτς μετά από σέντρα του Αλεξάνδρου άνοιξε το σκορ με 1-0. Γκολ που ανεβάσει ακόμη πιο πού το ηθικό της ομάδας η οποία έλεγξε σε μεγάλο τον ρυθμό του αγώνα και κατάφερε μέχρι την λήξη του ημιχρόνου να διατηρήσει το θετικό αποτέλεσμα.

Στην επανάληψη, η ομάδα μας δεν εφησυχάστηκε, αντίθετα προσπάθησε και κατάφερε να αιφνιδιάσει τους παίκτες της Ατλέτικο, χάνοντας ταυτόχρονα και μια σπουδαία ευκαιρία στο 57’ με τον Αλεξάνδρου για να διπλασιάσει τα τέρματα της. Στην συνέχεια η ομάδα της Ισπανίας ανέβασε ρυθμούς, ρίσκαρε και στο τέλος ισοφάρισε το σκορ σε 1-1. Ακολούθως οι ρυθμοί έπεσαν με την ομάδα μας να επιδιώκει να κρατήσει την ισοπαλία και ταυτόχρονα να ενισχύει την επιθετική γραμμή με Μπρέσκα  και Ζεβλάκοφ. Ωστόσο δεν η ομάδα μας δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και το σκορ να παραμένει 1-1. Αποτέλεσμα το οποίο κάνει ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα για πρόκριση UEFA Europa League.

ΑΠΟΕΛ: Χιώτης, Πουρσαϊτίδης, Ζόρζ, Κόντης, Ηλία (70΄ Μπρέσκα), Μοράις, Πίντο, Κοσόφσκι (77΄ Ζεβλάκοφ), Μιχαήλ (71΄ Μπρούρσε), Μιροσάβλιεβιτς, Αλεξάνδρου.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Ασένχο, Ουιφαλούσι, Περέα, Καμάτσο, Σαντάνα, Χουανίτο, Χουράδο (79΄ Μάξι Ροντρίγκεζ), Ντομίνγκεζ, Σιμάο (90+ Λόπεζ), Φορλάν (87΄ Ρέγες), Αγκουέρο.

Κίτρινες Κάρτες: Ζορζ, Μπρέσκα - Σιμάο, Ντομίνγκεζ.