Ν. ΣΑΛΑΜΙΝΑ 0-3 ΑΠΟΕΛ
Pinto (75')
Σημείωση: Το παιχνίδι διακόπηκε στο 76' μετά από ρήξη αντικειμένων. Το σκορ ήταν 0-1. Με απόφαση της Δικαστικής Επιτροπής ημερομηνίας 26/11/2009, το παιχνίδι κατακυρώθηκε με 3-0 υπέρ του ΑΠΟΕΛ.

Στη μέση έμεινε το παιχνίδι 9ης αγωνιστικής ανάμεσα στη Νέα Σαλαμίνα και την ομάδα μας. Δυστυχώς για ακόμη μία φορά οι ανεγκέφαλοι έδρασαν, αναγκάζοντας έτσι τον διαιτητή του αγώνα Στέλιος Τρύφωνος να διακόψει το παιχνίδι στο 76ο λεπτό της αναμέτρησης. Να σημειωθεί ότι είχαν προηγηθεί άλλες δυο διακοπές, μία τετράλεπτη στο 12ο λεπτό και μία δεκαοκτάλεπτη στο 43ο.

Στο αγωνιστικό μέρος το παιχνίδι ξεκίνησε χωρίς αξιόλογες φάσεις αφού σημαδεύτηκε και από τις δύο διακοπές. Στην επανάληψη, η ομάδα μας μπήκαν δυνατά, πίεσε κι έχασε αρκετές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ... Την λύση έδωσε ο Έλιο Πίντο, ο οποίος με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στην εστία του Γιούσικ κάνοντας το 0-1. Η συνέχεια γνωστή… η ρίψη αντικειμένων  προς το δεύτερο βοηθό διαιτητή Ιωάννη Λουκά  συνεχίζεται με αποτέλεσμα ο διαιτητής να διακόψει οριστικά το παιχνίδι.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Γιούτσικ, Φωτίου, Βίνια, Νικολάου, Άβαλος, Ροντρίγκεζ, Λουκά (69΄ Βοσκαρίδης), Κατσιαρής, Κουλούρης (54΄ Σαμ), Τσιταϊσβίλι, Μάσεκ.

ΑΠΟΕΛ: Χιώτης, Χατζί (24΄ Αλεξάνδρου), Ζορζ, Κόντης, Πουρσαϊτίδης, Σατσιάς (58΄ Μιροσάβλιεβιτς), Πίντο, Μιχαήλ, Χαραλαμπίδης (67΄ Παουλίστα), Μπρέσκα, Παπαθανασίου.

Κίτρινες Κάρτες: Λουκά - Χαραλαμπίδης, Ζορζ.

Κόκκινες Κάρτες: Μάσεκ (2η κίτρινη).