ΑΠΟΕΛ 3-1 ΑΠΕΠ ΠΙΤΣΙΛΙΑΣ
Μιχαήλ (8')(πεν), Grnčarov (52'), Παπαθανασίου (63')
Μαλίκι (86')

Με τον καλύτερο τρόπο γιόρτασε απόψε η ομάδα μας τα 83α γενέθλια της αφού νίκησε με 3-1 την ΑΠΕΠ, στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Με αυτή την 5η συνεχόμενη νίκη της η ομάδα μας ανέβηκε και επίσημα στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Η ομάδα μας ξεκίνησε το παιχνίδι δυνατά και κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή στην περιοχή του Παπαθανασίου από τον τερματοφύλακα της ΑΠΕΠ, Τζενάμο. Την εκτέλεση του ανάλαβε ο Χρύσης Μιχαήλ και έτσι από το 8ο λεπτό της αναμέτρησης η ομάδα μας προηγήθηκε στο σκορ. Στην συνέχεια το παιχνίδι συνεχίστηκε στους ίδιους ρυθμούς, χωρίς ωστόσο αν επιτευχθεί ένα δεύτερο γκολ που θα εξασφάλιζε την νίκη.

Στην επανάληψη οι παίκτες πέτυχαν αυτό που δεν κατάφεραν στο πρώτο ημίχρονο. Επέβαλαν τον ρυθμό τους αυτή την φορά όμως συνοδευόμενο με γκολ, ένα του Γκριντσάροφ ο οποίος στο 52’ με κοντινή κεφαλιά πέτυχε το 2-0 και ένα πάλι με κεφαλιά του Παπαθανασίου αυτή την φορά στο 63’ που ανέβασε το σκορ σε 3-0. Η ομάδα μας έχασε ευκαιρίες για άλλα 3 γκολ τουλάχιστο. Πέντε λεπτά πριν την λήξη η ΑΠΕΠ εκμεταλλευόμενη λάθος την ομάδας μας με δυνατό σουτ μείωσε το σκορ σε 3-1, αποτέλεσμα που παράμεινε μέχρι την λήξη του αγώνα.

ΑΠΟΕΛ: Χιώτης, Πουρσαϊτίδης, Ηλία, Γκριντσάροφ (67΄ Σολωμού), Κόντης, Μοράις, Μιχαήλ, Αλεξάνδρου, Μπρέσκα, Μιροσάβλιεβιτς (46΄ Πίντο), Παπαθανασίου (81΄ Παουλίστα).

ΑΠΕΠ: Τζενάμο, Νάγκι, Γκαρσία, Κριέζιου, Πασκουάλ, Πάντος (68΄ Ζοάο Πάολο), Ναγκίλιεν, Γιαγκουδάκης (68΄ Μαλίκι), Γκράβεσεν, Κόβατς (79΄ Παρίζι), Σαριτιάρ.

Κίτρινες Κάρτες: Αλεξάνδρου - Τζενάμο.