FC Porto 2-1 ΑΠΟΕΛ
Περέιρα (22' αυτογκολ), Χουλκ (33'), Χουλκ (48')

Την ήττα με 2-1 από την Πόρτο γνώρισε απόψε η ομάδα μας στα πλαίσια της 3η αγωνιστικής του ομίλου. Η ομάδα μας ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε στο σκορ με αυτογκόλ του Περέιρα στο 23ο λεπτό. Στην συνέχεια η ομάδα της Πόρτο αντέδρασε και πίεσε την ομάδα μας η οποία έκανε αρκετά λάθη, τα οποία στοίχησαν στην ομάδα την ισοφάριση. Η εξέλιξη αυτή αποσυντόνισε την ομάδα μας, η οποία ωστόσο κατάφερε να περιορίσει τα λάθει της και να κρατήσει το σκορ μέχρι και την λήξη του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, το παιχνίδι ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για την ομάδα μας, αφού στο 47΄ η Πόρτο κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Ηλία, με το Χουλκ να αναλαμβάνει την εκτέλεσή του και να γράφει το 2-1. Στην συνέχεια η Πόρτο πίεσε  ακόμη πιο πολύ και απείλησε την εστία του Χιώτη αρκετές φορές. Η ομάδα μας όμως δεν τα έβαλε κάτω και σιγά σιγά βρήκε τους ρυθμούς της, χωρίς όμως να πετύχει οτιδήποτε το ουσιαστικό, διατηρώντας έτσι το σκορ στο 2-1 μέχρι την λήξη του παιχνιδιού.

Για ακόμα μία φορά η ομάδα μας έδειξε ότι άξια βρίσκεται στη φάση των ομίλων της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, το Τσάμπιονς Λιγκ, αφού παρά την ήττα που γνώρισε, πάλεψε ισάξια και κοίταξε τον αντίπαλο της στα ίσα. Αν αναλογιστεί μάλιστα κανείς το γεγονός ότι η ομάδα μας αγωνίστηκε με πάρα πολλές απουσίες απέναντι σε μία ομάδα όπως την Πόρτο και μέσα σε μια καυτή έδρα όπως αυτή του  Ντραγκάο, τότε εύκολα μπορεί κανείς να συμπεράνει ότι όχι μόνο την κοίταξε στα μάτια, αλλά έπαιξε με αξιώσεις και δικαιούταν την ισοφάριση.

ΠΟΡΤΟ: Χίλτον, Φουτσίλε, Περέιρα, Ρολάντο, Άλβες, Γκονζάλες, Φερνάντο, Μεϊρέλες, Φαλκάο (87' Φαριάς), Χουλκ, Ροντρίγκεζ (68΄ Κουαρίν).

ΑΠΟΕΛ: Χιώτης, Σατσιάς (77΄ Παπαθανασίου), Ηλία, Μπρούρσε, Γκριντσάροφ, Μοράις, Μιχαήλ (60΄ Αλεξάνδρου), Πίντο, Χαραλαμπίδης, Κοσόφσκι (38΄ Μπρέσκα), Μιροσάβλιεβιτς.

Κίτρινες Κάρτες: Χίλτον - Σατσιάς, Γκριντσάροφ, Μπρέσκα, Μπρούρσε.

Κόκκινες Κάρτες: Γκονζάλες (απευθείας).