ΑΠΟΕΛ 0-1 Chelsea FC

Ανελκά (18')

Την πρώτη της ήττα στους ομίλους γνώρισε απόψε η ομάδα μας η οποία έχασε με 1-0 από την Chelsea. Το παιχνίδι ξεκίνησε δυνατά με γρήγορες μπαλιές και αλλαγές της μπάλας, με την ομάδα μας να αντιμετωπίζει επάξια την αντίπαλο της . Παρόλο που η ομάδα μας έκανε ένα πολύ καλό ξεκίνημα, στο 18ο λεπτό δέχτηκε το γκολ από σουτ του Ανελκά. Μετά το γκολ η ομάδα μας έχασε κάπως τους ρυθμούς της.

Στην επανάληψη η ομάδα μας μπήκε δυναμικά, πέτυχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, δημιούργησε τις ευκαιρίες και πίεσε την αντίπαλο της χάνοντας αρκετές ευκαιρίες για την ισοφάριση. Αυτό φάνηκε και από την αντίδραση της Chelsea η οποία δεν ανάμενε αυτή την αντίδραση από την ομάδα μας καθιστώντας την έτσι πιο ευάλωτη και να κάνει και αυτή με την σειρά της σοβαρά λάθη, λάθη που θα μπορούσαν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια χαρίζοντας έτσι στη ομάδα μας το βαθμό της ισοπαλίας απέναντι σ' ένα "μεγαθήριο" του παγκόσμιου ποδοσφαίρου.

ΑΠΟΕΛ: Χιώτης, Κόντης, Γκριντσάροφ, Πουρσαϊτίδης, Χατζί, Μοράις, Μιχαήλ (80΄ Μπρέσκα), Πίντο, Αλεξάνδρου (58΄ Κοσόφσκι), Χαραλαμπίδης (85΄ Παουλίστα), Μιροσάβλιεβιτς.

ΤΣΕΛΣΙ: Τσεχ, Καρβάλιο, Τέρι, Ιβάνοβιτς, Α. Κόουλ, Εσιέν, Λάμπαρντ, Μπελέτι (68΄ Ντέκο), Μαλουντά, Καλού (80΄ Τζ. Κόουλ), Ανελκά.

Κίτρινες Κάρτες: Καλού, Ιβάνοβιτς.