Χρήστος Κόντης  (79')
Νεκτάριος Αλεξάνδρου  (60')
Διαιτητής
Ανδρονίκου Πανίκος

Την πρόκριση στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Κύπρου εξασφάλισε σήμερα το απόγευμα η ομάδα μας όπου επικράτησε της γηπεδούχου Δόξας με 3-2. Η ομάδα μας έδειξε τις προθέσεις τις από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού αφού στο πρώτο μόλις λεπτό ο Kosowski εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του Σοάρες και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. 7 λεπτά αργότερα με κοντινό πλασέ ο Ονουάτσι πέτυχε το 0-2. Στην συνέχεια η ομάδα μας πίεζε και έχασε ευκαιρίες για διεύρυνση του σκορ χωρίς όμως κάποιο αποτέλεσμα. 3 λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου η Δόξα κατάφερε να μειώσει σε 1-2 με μακρινό σουτ του Μαρκάσα.

Στην επανάληψη η ομάδα μας πίεσε ακόμα πιο πολύ με αποτέλεσμα στο 58΄λεπτό να πετύχει και τρίτο τέρμα με πρωταγωνιστή και πάλι τον Ονουάτσι, φέρνοντας έτσι την ομάδα μας πιο κοντά στην πρόκριση. Η ομάδα της Δόξας προσπάθησε και κατάφερε να πετύχει τέρμα στο 70' λεπτό μειώνοντας το σκορ στο 2-3, αποτέλεσμα που παρέμεινε μέχρι την λήξη του παιχνιδιού.

Να σημειωθεί ότι στον πρώτο αγώνα οι δυο ομάδες εξήλθαν ισόπαλες 2-2.

Οι δυο ομάδες αγωνίστηκαν με τις ακόλουθες ενδεκάδες:

ΔΟΞΑ: Σοάρες, Τόρες, Ντουάρτε, Κομπόγιο, Ριμπέϊρο (46' Στυλιανού), Μαρκάσα, Σαβέντρα (68' Πολυκάρπου), Σπένσερ, Μέντεζ, Σερτζιάο, Αντρέ (65' Ελευθερίου).

ΑΠΟΕΛ: Χιώτης, Χρίστου, Μπρούσερ, Πουρσαϊτίδης, Φλορέα, Μοραίς, Πίντο, Κοσόφσκι, Πάολο Κόστα (64' Μιροσάβλιεβιτς), Ζεβλάκοφ (60' Αλεξάνδρου), Ονουάτσι (79' Κόντης)

Κίτρινες Κάρτες: Μαρκάσα, Σααβένδρα, Στυλιανού, Σπένσερ - Μοράις, Κοσόφσκι