FC Schalke 04 1-1 ΑΠΟΕΛ

Pander (58')

Pinto (6')

Το ΑΠΟΕΛ πήρε την ισοπαλία στη Γερμανία σε ένα κατάμεστο Βέλτινς αρένα με 55,000 περίπου οπαδούς της Schalke.

Σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι η ομάδα μας κατάφερε να προηγηθεί της Schalke από το 6' λεπτό με γκολ του Helio Pinto. Σκορ που κράτησε η ομάδα μας μέχρι το τέλος του Α' ημιχρόνου.

Νωρίς στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 58' λεπτό η Schalke με εύστοχη εκτέλεση φάουλ από τον Πάντερ κατάφερε να ισοφαρίσει και να σημειώσει το τελικό 1-1.

Η ισοπαλία αυτή μπορεί να μην έδωσε την πρόκριση της ομάδας μας, όμως η καλή εμφάνιση της ομάδας δικαιώνει τον προπονητή μας ο οποίος σε χθεσινές του δηλώσεις ανάφερε ότι στο παιχνίδι αυτό πρέπει θα πρέπει κάνουμε μια τεράστια προσπάθεια για ένα όσο το δυνατόν καλύτερο παιγνίδι για να σβήσουμε κατά κάποιον τρόπο την εικόνα που δημιούργησε το αποτέλεσμα του πρώτου παιγνιδιού.

FC Schalke: Νόιερ, Μπορντόν, Ερνστ (64΄ Βέστερμαν), Ράκιτιτς, Ασαμόα, (64΄ Κένια) Ραφίνια, Άλτιντοπ, Κουράνι, Χεβέντες, Πάντερ (79΄ Κομπιασβίλι), Ένχελααρ.

ΑΠΟΕΛ: Χιώτης, Κόντης, Χρίστου (59΄ Χατζί), Μπρούσερ, Ηλία, Μοράις, Πίντο (35΄ Αλεξάνδρου), Μιχαήλ, Κοσόφσκι, Χαραλαμπίδης, Ονουάτσι (67΄ Ζεβλάκοφ).

Κίτρινες Κάρτες: Πίντο, Χαραλαμπίδης, Ηλία, Χρίστου.