ΑΠΟΕΛ 2-1 ΑΕΚ Λάρνακας
Μιχαήλ (62')(π), Mirosavljevic (73')
 Adorno (82')
Σημείωση: Σε συνεδρία της στις 17 Απριλίου 2008 η Δικαστική επιτροπή της ΚΟΠ τιμώρησε την ομάδα μας με αποκλεισμό από την έδρα της για μια αγωνιστική, για ανάρτηση από τους οπαδούς πανό με ρατσιστικό περιεχόμενο. Ως εκ τούτου ο αγώνας της ομάδας μας με την ΑΕΚ διεξήχθηκε στο Στάδιο Αντώνης Παπαδόπουλος στη Λάρνακα αντί στο Στάδιο Γ.Σ.Π. που ήταν αρχικά καθορισμένος.

Λαουτάρης Ανδρέας , Γρηγοριάδης Νίκος

Νίκη που της εξασφαλίζει την δεύτερη θέση και την έξοδό της στην Ευρώπη κέρδισε απόψε το βράδυ η ομάδα μας, έναντι της ΑΕΚ, στο ουδέτερο Στάδιο Αντώνης Παπαδόπουλος.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιγνίδι από την αρχή και διεκδίκησαν την νίκη με αποτέλεσμα στο πρώτο ημίχρονο να παρακολουθήσουμε ένα αρκετά ισοζυγισμένο παιγνίδι.

Στην επανάληψη το ΑΠΟΕΛ φάνηκε πιο δυνατό και πιο αποτελεσματικό με αποτέλεσμα να ανοίξει το σκορ στο 62ο λεπτό του αγώνα μετά από μια εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Χρύση Μιχαήλ. Στη συνέχεια η ομάδα μας εξακολούθησε να ελέγχει το παιγνίδι και να σβήνει κάποιες ευκαιρίες που δημιούργησε η ΑΕΚ ενώ ταυτόχρονα δημιούργησε αρκετές καλές ευκαιρίες για το δεύτερο τέρμα, το οποίο ήρθε στο 73 όταν ο Nenad Mirosavljevic έστειλε για άλλη μια φορά την μπάλα στα δίχτυα της ΑΕΚ, σημειώνοντας έτσι το 2-0. Μετά το δεύτερο τέρμα η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει και δημιούργησε κάποιες καλές ευκαιρίες με αποτέλεσμα στο 82 λεπτό του αγώνα ο Ατόρνο να πετύχει το πρώτο τέρμα για την ΑΕΚ μειώνοντας έτσι τη διαφορά στο σκορ σε 2-1 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

ΑΠΟΕΛ: Μορφής, Φλορέα, Μπρούσε, Χατζί, Μοράϊς, Μακρίδης, Σατσιάς, Μιχαήλ (81' Σεγκιρί), Πίντο, Μαχλάς (75΄Κόντης), Μιροσάβλιεβιτς.

ΑΕΚ: Αυγουστή, Μηνά (71' Ράζιτς), Παπόε, Χρήστου, Μιχαήλ, Κατσιής (64' Ίλιτς), Νικολάου, Γκονζάλες, Κίνγσκλεϊ, Ατόρνο, Νεοφύτου (65' Πάϊβα).