ΑΠΟΕΛ 4-0 ΑΠΟΠ ΚΙΝ. ΠΕΓ.
Μιχαήλ (14'), Μακρίδης_ (30'), Μαχλάς (42'), Μιχαήλ (46')(π)

Ένα πολύ καλό ΑΠΟΕΛ συνέτριψε τον ΑΠΟΠ Κινύρας/ Πέγειας με 4-0 για την Τρίτη αγωνιστική του πρωταθλήματος Marfin Laiki.

Το ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και μόλις στο 14ο λεπτό ο Χρύσης Μιχαήλ με καρφωτή κεφαλιά μετά από μπαλιά του Μοραϊς, άνοιξε το σκορ. Η πίεση του ΑΠΟΕΛ συνεχίστηκε και στο 20ο λεπτό πάλι ο Μιχάηλ βρέθηκε μόνος απέναντι από τον τερματοφύλακα του ΑΠΟΠ αλλά το πλασέ του πέρασε άουτ. Στο 29, ο Μακρίδης με σέντρα σουτ από τα δεξιά έκανε το 2-0 και στο 41 ο Μαχλάς με κοντινό πλασέ από πάσα του Μακρίδη έκανε το 3-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ακριβώς όπως τελείωσε το πρώτο, αφού η ομάδα μας συνέχισε να πιέζει και μόλις στο 46ο λεπτό ο Μακρίδης κερδίζει πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Μιχαήλ, γράφοντας το 4-0. Η πίεση από πλευράς ΑΠΟΕΛ συνεχίστηκε και χάθηκαν αρκετές ευκαιρίες αλλά το αποτέλεσμα έμεινε στο 4-0.

Αξιοσημείωτο το γεγονός ότι αγωνίστηκε για πρώτη φορά με τα χρώματα της ομάδας μας ο  Τσόροβιτς στα τελευταία 15 λεπτά.

Μαρίνος Ουζουνίδης: Το παιχνίδι πήγε πάρα πολύ καλά για μας. Σκοράραμε γρήγορα και φτάσαμε νωρίς στο 4-0. Είμαι ευχαριστημένος από την απόδοση των ποδοσφαιριστών κατά διαστήματα. Σε κάποιο διάστημα στο Β΄ ημίχρονο δεν πιέσαμε την Πέγεια ψηλά με αποτέλεσμα να μας δημιουργήσει ευκαιρίες και θα μπορούσε να σκοράρει. Στόχος μας είναι να βελτιωθούμε ακόμα περισσότερο στο ρυθμό και να ξαναβρεί το ΑΠΟΕΛ τον καλό του εαυτό.

Μπαργκ Σεγκιρί: Στόχος μας ήταν να πιέσουμε ψηλά και να πετύχουμε γρήγορα γκολ. Το πετύχαμε και τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα για εμάς. Μπορεί να μην παίξαμε τόσο καλά αλλά μετρούν οι 3 βαθμοί.