Διαιτητής
Ανδρονίκου Πανίκος
Βοηθοί
Χρίστου Αριστείδης , Τούρος Δώρος

Νικηφόρο ήταν το ξεκίνημα της ομάδας μας για το νέο πρωτάθλημα αφού επιβλήθηκε της Δόξας με 3-2 στο στάδιο ΓΣΠ.

Το ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και προσπάθησε να πιέσει την Δόξα, έχοντας ταυτόχρονα τον έλεγχο του αγώνα. Παρά την υπεροχή του ΑΠΟΕΛ ήταν η Δόξα που άνοιξε το σκορ στο 26 λεπτό με τον Ντα Κόστα, με πλασέ μέσα από την περιοχή. Το ΑΠΟΕΛ πίεζε για την ισοφάριση αλλά το 0-1 ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το ΑΠΟΕΛ έδειξε τις προθέσεις του και συνέχισε να πιέζει ασφυκτικά την Δόξα.

Στο 53 ήρθε η ισοφάριση για το ΑΠΟΕΛ μετά απο κεφαλιά του Μαχλά, κάτι το οποίο ανέβασε κατακόρυφα την ψυχολογία των ποδοσφαιριστών μας με αποτέλεσμα η πίεση στην εστία της Δόξας να γίνει ακόμα μεγαλύτερη. Στο 70 λεπτό ο Μαχλάς ζευγάρωσε τα τέρματα του αφού και πάλι με κεφαλιά από κοντά έκανε το 2-1 για το ΑΠΟΕΛ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο τερματοφύλακας της Δόξας, Ρίζος, ανέτρεψε καθαρά τον Λουκά και ο διαιτητής έδωσε το πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Χ΄ρυσης Μιχαήλ γ΄ραφοντας ταυτόχρονα το 3-1.

Το μόνο που μπόρεσε να κάνει η Δόξα ήταν να μειώσει στην εκπνοή του αγώνα σε 3-2 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.