Ανόρθωση Αμμοχώστου 1-0 ΑΠΟΕΛ

Νικολάου Ν. (57')

Με νίκη της Ανόρθωσις τελείωσε το πρώτο ντέρμπι του πρωταθλήματος με 1-0, που διεξήχθη στο Στάδιο Αντώνης Παπαδόπουλος.

Το ΑΠΟΕΛ ήταν καλύτερο σε όλη σχεδόν την διάρκεια του αγώνα και είχε πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας.

Η πρώτη καλή ευκαιρία για την ομάδα μας χάθηκε στο 35 όπου το σουτ του Φερναντές μετά από πολύ ωραίο συνδυασμό των ποδοσφαιριστών μας πέρασε μόλις έξω. Στο 40 και μετά από σέντρα του Φερναντές Ο Σατσιάς έπιασε το σουτ οτ οποίο όμως και πάλι πέρασε έξω.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα ήταν η ίδια. Αφού το ΑΠΟΕΛ μπήκε δυνατά και πίεζε την Ανόρθωση.

Στο 56 μετά από εκτέλεση φάουλ του Νικολάου η Ανόρθωση άνοιξε το σκορ κάτω από τις διαμαρτυρίες των παιχτών του ΑΠΟΕΛ για οφ-σάϊντ του Κατσαβάκη ο οποίος επηρέαζε άμεσα την φάση.

Το ΑΠΟΕΛ συνέχισε να πιέζει και να χάνει ευκαιρίες με καλύτερη του Χρύση Μιχαήλ στο 80 λεπτό, όπου το σούτ του πέρασε μόλις έξω.

Δηλώσεις Ουζουνίδη

Στη συνέντευξη τύπου των δύο προπονητών ο Μαρίνος Ουζουνίδης του ΑΠΟΕΛ χαρακτήρισε την διαιτησία του Γερασίμου στο ντέρμπι ως «έξυπνη» και ανέφερε ότι οι προθέσεις του διαιτητή φάνηκαν από τα πρώτα λεπτά. Συμπλήρωσε ότι κατά τη διάρκεια του αγώνα δεν δόθηκαν σχεδόν καθόλου φάουλ υπέρ της ομάδας του και κατέληξε λέγοντας ότι αυτά τα παιχνίδια κρίνονται στις λεπτομέρειες. Ακόμη, δήλωσε ότι είχαν αρκετές ευκαιρίες να τελειώσουν καλύτερα κάποιες φάσεις, αλλά δεν το κατάφεραν και δέχθηκαν το γκολ σε μία φάση που δεν προδίκαζε τίποτα.

Αλκή Ορόκλινη VS ΑΠΟΕΛ

Στάδιο ''N. PAPAS Group - Αμ/στος Επιστροφή'', Λάρνακα - 27/10/2018 - Σάββατο 19:00