ΑΠΟΕΛ 2-0 Εθνικός Άχνας
Manduca (16'), Santin (26')

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε του Εθνικού Άχνας με 2-0 στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής του Παγκυπρίου πρωταθλήματος "Γλαύκος Κληρίδης". Το 1-0 σημείωσε ο Γκουστάβο Μαντούκα στο 16ο λεπτό και το 2-0, ο Σέζαρ Σαντίν στο 26ο λεπτό. Η ομάδα μας έφτασε στους 58 βαθμούς. Επόμενο παιχνίδι είναι η αναμέτρηση Ομόνοια-ΑΠΟΕΛ που θα διεξαχθεί την Τετάρτη 19/03 στις 18.00.

Δηλώσεις Γιώργου Δώνη

Κάναμε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο. Αρκετά δημιουργικό με πολλές φάσεις και με καλή κυκλοφορία της μπάλας. Και κλείσαμε το ημίχρονο με ένα καλό σκορ. Θα έλεγα ότι αυτό το καλό σκορ μας βοήθησε έτσι ώστε να είναι πιο εύκολο το έργο μας. Έπεσε ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο. Δεν είχαμε την ίδια δημιουργικότητα, αλλά πιστεύω ότι πήραμε μια δίκαιη νίκη, διαχειριστήκαμε σωστά το παιχνίδι. Πιο σημαντικό για μένα ήταν ότι είδα στην ομάδα, παρά τις πολλές απουσίες, ότι τα παιδιά που μπήκαν ανταποκρίθηκαν καλά στον αγωνιστικό χώρο με σοβαρότητα. Έχουμε ένα μίνι πρωτάθλημα στη συνέχεια, όπου πρέπει να είναι όλοι οι ποδοσφαιριστές σε ετοιμότητα, έτσι ώστε να μπορούν είτε για μεγάλο διάστημα είτε για μικρότερο να βοηθήσουν την ομάδα.

Τα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης:

- Τις 100 συμμετοχές σε αγώνες πρωταθλήματος συμπλήρωσε ο Διονύσης Χιώτης. Είναι ο πρώτος μη Κύπριος τερματοφύλακας που φθάνει σε τριψήφιο αριθμό, στην ιστορία της ομάδας.
- Δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι που ο ΑΠΟΕΛ ανοίγει το σκορ από απευθείας εκτέλεση φάουλ.
- Ο Γκουστάβο Μαντούκα σκόραρε το 11ο του γκολ και είναι ο πρώτος σκόρερ της ομάδας μας.
- Ο Σέζαρ Σαντίν σκόραρε το πέμπτο του γκολ σε 11 συμμετοχές.
- Ο ΑΠΟΕΛ επέκτεινε το σερί νικών του στους 9 αγώνες.

Ενδεκάδες

ΑΠΟΕΛ: Χιώτης, Σέρτζιο, Αντωνιάδης, Αμορίν, Ολιβέιρα, Αρτυματάς, Γκόμες, Μαντούκα (81΄ Σωτηρίου), Αλεξάνδρου, Σαντίν (66΄ Παπαφώτης), Σέρινταν (76΄ Σατσιάς).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ: Κουντούλ, Αουρέλιο, Φραγκέσκου, Μπαρμπούδης, Ξενοφώντος (46΄ Σοάρες), Αντέλκοβιτς, Χριστοφή, Φροξυλιάς (76΄ Κυριάκου), Λεντέσμα, Στόλερ (46΄ Κατσής), Μπούργκιτς.

• Κίτρινες Kάρτες: Σαντίν (1), Αμορίν (5) / Αντέλκοβιτς
• Κόκκινες Κάρτες: - / -

• Διαιτητής: Μάριος Τσαγγάρης
• Βοηθοί Διαιτητή: Ιωάννης Λαζάρου, Μιχάλης Τσεντής
• Τέταρτος Διαιτητής: Χρίστος Ηλία